1922 Central High School Yearbook, “The Brecky”

Transcriber’s Notes:

Central High had two graduating classes, the February class and the June class. The names of graduates appear in UPPER CASE followed by their graduating month. This yearbook does not include a section covering underclassmen. However, where a new name appears in connection with a school club, that student is presumed to be an underclassman and is so identified. Names appearing in local business advertisements are also listed. While this yearbook includes the home addresses of the graduates, those have not been added to this transcription.

This edition of “The Brecky” was very poorly edited. For this transcription, I have listed the names of the seniors as they appear in the index of students – listing last name first followed by first and then middle name. However, for nearly all the seniors, their first names seem to have been transposed with their middle names. Thus, the student “Milton Daniel Korman” will appear in all other parts of the yearbook as “Daniel Korman.” This transposing of first and middle names occurs with such regularity that I doubt that all students preferred to be known by their middle names. I suspect the student who was in charge of yearbook layout listed the name in complete reverse order. Thus, a student properly named “Thurston Lee Corbett” had his name entered in the yearbook as “Corbett, Lee Thurston.” In other parts of the yearbook, other names are frequently misspelled. The last name “Ryan” will appear in some places as “Ryon”; “Fischer” will sometimes appear as “Fisher”; “Kellermann” will become “Kellerman”; etc. I will leave it to the individual researcher to determine the correct name based on family records.

This yearbook was originally owned by Dorothy Lucille Deland, a June graduate. If you have questions about an entry or would like the home address of a student, contact the transcriber Susan Salus.

AARONSON, MATILDA REBECCA (June Class)
ACOJIDO, AGUSTIN QUEJA (June Class)
ADAMS, DEAS SINKLER (June Class)
ADAMS, ELIZABETH (June Class)
ALBRIGHT, ROBERT CHOATE (February Class)
ALER, MARGARET VIRGINIA (June Class)
ALLEN, BRUCE RAMSEY (June Class)
ALLEN, DOROTHY (June Class)
ALLEY, CHARLES RIVES (June Class)
ALLPRESS, ELVIA BEATRICE (June Class)
ANDERSON, DOROTHY BURTON (June Class)
Archer, Eugene (Underclassman)
ARMSTRONG, ELEANOR VIRGINIA (June Class)
ARMSTRONG HELEN GRAFTON (June Class)
ARNOLD, PARKE ALFRED (June Class)
Arrington, James (Underclassman)
Asquith, Mary (Underclassman)
Aswell, James B. Jr. (Underclassman)
ATKINSON, WALTER (June Class)

BAILEY, OLIVER WINFREE (June Class)
BAKER, FRANCIS HOWELL (June Class)
Baker, Jesse E. (Faculty/Drawing)
Baker, Marion S. (Mrs.) (Faculty/Latin)
Baker, Sibyl (Faculty/English)
Ballard, Pauline (Mrs.) (Faculty/Mathematics)
BANE VIVIAN DEE (June Class)
BANNERMAN, LOUISE MORGAN (June Class)
Banta, Frances M. (Faculty/English)
BARKER, CHARLES ALBRO (June Class)
BARLOW, HENRY HOYT (June Class)
Barnhart Brothers (Advertisement – Typesetting)
BARROW, WYLIE (June Class)
BARRY, MARY MARGARET (June Class)
BARTH, ELIZABETH ANN (June Class)
BARTLEY, BESS (June Class)
Beach, Clark (Underclassman)
BEACH, FRANCES ELIZABETH (June Class)
BEALL, HESTER (June Class)
BENTON, MADELEINE ELIZABETH (June Class)
BERLINER, MIRIAM (June Class)
BERNSTEIN, SOPHYE (February Class)
Bigelow, Franklin (Underclassman)
Birthright, James (Underclassman)
BLACK, SARAH MARGARET (June Class)
BLAKESLEE, PAULINE ELIZABETH (June Class)
BODICK, ROSE SADYE (June Class)
Botkin, Alice (Faculty/English)
BOHMANSON, DOROTHEA HELENE (February Class)
BONNER, HENRY (June Class)
BONNER, MILDRED DOROTHY (June Class)
BOOTH, HELEN CLIFFORD (June Class)
Booth, Wilbur (Underclassman)
BORDEN, MARGARET ESTHER (June Class)
Bosworth, Edwin C. (Advertisement – Nat’l School of Commerce)
BOWKER, ELLEN MABEL (June Class)
Boyd, Alma (Faculty/English)
BOYER, RUTH NAOMI (June Class)
BRALL, MILDRED ANNA (June Class)
BRAND, CARL MARTIN (June Class)
Branham, Katherine (Underclassman)
Branham, Ruth B. (Mrs.) (Faculty/History)
BRASHEARS, JENNIE MAY (June Class)
BRASHEARS, RUSSELL ELIZABETH (June Class)
BRETZFELDER, REGINA (June Class)
Brinkman, John (Underclassman)
BRODSKY, BERNARD BORIS (CLASS VALEDICTORIAN) (February Class)
BROWN, MILDRED NANNELL (June Class)
BROWN, RAE (June Class)
BROWNING, ROBERT TURNER (June Class)
Brunner, Frederick J. (Faculty/Physical Training)

BUCHSTEINER, MARGARET EUGENIA (February Class)
BUCKINGHAM, DAVID RANDALL (June Class)
BUCKLEY, EDWARD MICHAEL (June Class)
Burke, Stanley (Faculty/Chemistry)
Burklin, Achille E. (Advertisement – Cleaning and Dyeing)
BURKLIN, SALLIE JEWELL (June Class)
Burlack, Eda (Faculty/Physiography)
Burleigh, William (Underclassman)
Burr, Spencer (Underclassman)
Burroughs, Henry H. (Faculty/Physics)
BUYNITZKY, KATHERINE COOPER (June Class)
BYRNE, ROBERT BERNARD (June Class; spelled elsewhere as Bryne, Roberty)

CALISTERIO, ANGEL CACHOLA (Male) (June Class)
CALLAN, MARGARET (June Class)
CAMPBELL, JEAN (February Class)
Campbell, Paul (Underclassman)
CANFIELD, CLARINDA JANE (June Class)
Carhart., Elizabeth (Faculty/French)
Carman, Franklin (Underclassman)
CARNEY, GEORGIA MEDFORD (June Class)
CARNEY, MATTHEW FRALEY (June Class)
CARO, HOPE HERON (June Class)
Carrigan, Sylvia (Underclassman)
CARTER, WILLIAM LANE (June Class)
CARUTHERS, ROBERT SURGUY (June Class)
Casey, Eugene (Underclassman/Boys Basketball Manager)
CASTELLI, CHARLOTTE, JEANNE (June Class)
Castle, Thelma (Underclassman)
CHAMBLISS, HARDEE MICHAEL (February Class)
CHAMBLISS, JOHN LOCKWOOD (June Class)
Chapin, Howard (Underclassman)
Childress, Donald (Underclassman)
Chisholm, Haile (Underclassman)
Claflin, Roy C. (Advertisement – Columbia School of Drafting)
Claghorn, J. C. (Faculty/Manual Training)
Clark, Alice M. (Faculty/Latin)
Clark, Edna A. (Faculty/English)
Clark, Elizabeth (Underclassman)
CLARK, RUTH AUGUSTA (June Class)
CLARK, WILLIAM TALIAFERRO (June Class)
Clarke, Martha E. (Faculty/Mathematics)
Claude, Edith (Underclassman)
CLEMENT, EUGENIA WITHERS (June Class)
CLEMENTS, FRANCIS WILLARD (June Class)
Clinton, Guy (Faculty/Chemistry)
CLINTON, LAHUNA ELIZABETH (June Class)
Coggins, Burt (Faculty/Manual Training)
Cohen, Sarah (Underclassman)
COLBORN, ELEANORE LOUISE (February Class)
COLE, JESSIE KATHERINE (June Class)
COLE, RUTH ELIZABETH (June Class)
COLES, MARK FENTON (June Class)
COLLIER, AGNES EMILY (June Class)
Collier, Helen (Underclassman)
COLLINS, MARGARET CATHERINE (June Class)
Colodny, H. (Advertisement – Druggist)
CONNOR, JAMES EDWARD (June Class)
COOK, FRANK VAN NATTA (February Class)
COOK, HELEN ALICE (June Class)
COOK, MARY TATTNALL (June Class)
Coolidge, Helen Mr. (Asst. Principal)
Coombs, Daniel S. (Faculty/Mathematics)
COOMBS, ELIZABETH (June Class)
COPES, GRACE ROBERTA (June Class)
CORBETT, LEE THURSTON (June Class)
Corey, James (Underclassman)
CORLEY, MARY HENRY (June Class)
Cornell, E. M. (Faculty/Manual Training)
COTTER, ANNA BARNARD (June Class)
Corser, Edith J. (Faculty/History)
Cox, Dorothy (Underclassman)
CRABBE, LILLIAN PARKER (June Class)
Craig, Alice (Office Staff, Clerical Force)
Cramer, Hugh (Underclassman)
CRANFORD, JOHN LESLIE (June Class)
Cranford, Joseph (Underclassman)
Cranford, William (Underclassman)
Crans, Mary (Faculty/Spanish)
CRAWFORD, JANE ELIZABETH (June Class)
CRIPPEN, MARY DEBOLT (June Class)
Crockett, Joseph (Underclassman)
Crockett, William (Underclassman)
Crowley, Mary (Underclassman)
CURETON, FRANCES KATHRYN (June Class)
Curtis, Robert (Underclassman)
CURTIS, ROGER WILLIAM (June Class)
CUSH, ALICE MARTHA (June Class)

Dalby, Henry (Underclassman)
Dales, Dr. Wilbur R. (Faculty/Head, Latin Dept)
DALLINGER, LUCY KINGMAN (June Class)
Dalton, S. Amelia (Faculty/Manual Training)
Damon, Minerva (Underclassman)
DANIEL RUTH ADAIR (June Class)
Darnall, Robert (Underclassman)
DAVID, ALAN BEHREND (June Class)
DAVIS, EVAN THOMAS (June Class)
DAVIS, FACIUS WESLEY (June Class)
DAVIS, FRANCES JENNINGS (February Class)
DAVIS, GAYNOR CHANDLEE (June Class)
DAVIS, JOHN B. (June Class)
DAVIS, KENNON THETFORD (February Class)
Dean, Mildred (Faculty/Latin)
Dean, Walter (Underclassman)
DeGolia, Jack (Underclassman)
DeGROOT, HENRY BURTON (June Class)
DELAND, DOROTHY LUCILLE (June Class)
DELANO, ADELE FASSETT (June Class)
Delano, Anne (Underclassman)
Denty, Margaret (Underclassman)
DEMUTH, DONALD (June Class)
Denham, Ruth (Faculty/English)
Dennison, William (Underclassman)
DENTY, MARGARET ELINOR (June Class)
DENUNZIO, FRANK (June Class)
DESSOFF, SAMUEL (June Class)
Deuterman, Linden (Underclassman)
DEUTERMANN, IRENE AUGUSTA (June Class)
Dewhurst, Thornton (Underclassman; Radio Club)
Dexter, Dwight (Underclassman)
Dey, Harrison (Underclassman)
DICKEY, ALICE ESSAMOND (June Class)
DIMICK, ELSA FRANCES (June Class)
Ditto, Janet (Faculty/History)
DOBSON, ELEANOR ROBINETTE (June Class)
DODEK, FANNIE (June Class)
Doggett, Frances T. (Mrs.) (Faculty/English)
Doherty, Lillian C. (Mrs.) (Faculty/Drawing)
Doolittle, Alfred (Faculty/Biology)
DOUGHTON, REBA (June Class)
DOUNIS, PETER LOUIS (June Class)
DOWDEN, ELISABETH EDMONSTON (June Class)
Doyle, Evelyn (Underclassman)
DRESBACH, RUTH (June Class)
Du Breuil, Alice J. (Faculty/English)
DUDLEY, DONALD GOODNOW (June Class)
DUFFEY, DEPUE HAZEN (June Class)
DUFFY, EDWARD JOSEPH (June Class)
DURR, GORDON VOLNEY (June Class)
DWORIN, ANNA (June Class)
DYER, EVELYN VIRGINIA (June Class)

EATON, HARRY EDWARD (June Class)
Eckels, Mark (Underclassman)
ECKELS, MARY WILLIAMS (June Class)
Eckels, W. A. (Faculty/Latin)
Edelin, Boyd (Underclassman)
EDGERTON, JOHN ELDON (June Class)
EDMISTON, NEVA (June Class)
Edmonston, Katherine (Underclassman)
Edmonston, Raphael (Underclassman)
ELIZONDO, LUISA (June Class)
ELLIOTT, WILLIAM GRAFTON (February Class)
ELLIS, DOROTHY HOWARD (February Class)
ELUTO, MINNIE MARTHA (June Class)
Embrey, Howard (Underclassman)
ENGEL, CHARLOTTE ANNA (June Class)
English, Harry (Faculty/Head, Mathematics Dept)
English, Maude (Faculty/English)
EPPES, NANCY HALL (June Class)
Espey, John B. (Advertisement – Hardware and Cutlery)
Evans, Jeannette (Underclassman)
Everett, Kathryn (Underclassman)

FADER, PAULINE EVELYN (February Class)
Faris, Elizabeth (Underclassman)
Farr, Sarah M. (Faculty/Mathematics)
FARRELL, MERRITT CHANCE (June Class)
Farrington, Charlotte R. (Faculty/History)
FASSETT, CHRISTINE (June Class)
FAUNCE, WINIFRED MARGARET (June Class)
Fay, Allen (Underclassman)
Fellers, Norman (Underclassman)
Fenno, Estelle (Faculty/Mathematics)
Fenton, Carl S. (Faculty/Manual Training)
FERRELL, MARION FRANCES (June Class)
Finley, Mark F., Jr. (Faculty/French)
FINNEY, EDITH ELIZABETH (February Class)
FINNIE, FRANCES RUTH (June Class)
Fishbaugh, Charles H. (Advertisement – Coal Merchant)
FISHER, DORSEY GASSAWAY (June Class)
FISHER, FRANCES, MORSE (June Class)
FISHER, TESSIE COMFORT (February Class)
FLEMING, HADASSAH CARROLL (June Class)
FLETCHER, COURTNEY MELVILLE (June Class)
FLORIA, CLOTILDE (June Class)
Foley, William (Faculty/Physical Training)
FORBES, MAUDE (June Class)
Foster, Ethel E. (Faculty/Drawing)
FRANCE, JOSEPH MILTON (June Class)
FRANKLIN, DOROTHY MAY (June Class)
FRANKS, KATHRYN MOORE (June Class)
FREILACHOFF, HYMAN BENNETT (February Class)
FRYE, VIRGINIA KING (June Class)

Gale, Hoyt (Underclassman)
GALLIHER, DOROTHY (February Class)
Gantt, Margaret (Faculty/Physical Training)
GAPEN, MARY FRANCES (June Class)
GARDNER, HELEN (June Class)
GARRETT, MARY ELIZABETH (June Class)
Gary, Helen M. (Faculty/Latin)
GASKINS, CORA FANNIE (June Class)
Gatch, Elizabeth I. (Faculty/Chemistry)
Gatchell, Theodore (Underclassman)
Gatti, S. A. (Advertisement – Fancy Groceries)
GEHR, FRANCES SARA (June Class)
GENSBERG, HORACE (June Class)
GESSFORD, RUTH MAY (February Class)
GETTY, CAROLAN BRYAND (June Class)
GILLCHREST, ESTELLE MARGUERITE (June Class)
Gillis, Josephine (Underclassman)
GITTELMAN, RAYMOND (June Class)
Golden, Ellen (Faculty/Mathematics)
GOLDENBERT, JEANETTE IRMA (June Class)
GOLDSTEIN, BERNARD (June Class)
GOLDSTEIN, SOPHIA SHIRLYE (June Class)
Gonzales, Ernest (Underclassman)
GOODLOE, AGNES HOGE (June Class)
GORDON, GERTRUDE FERNS (February Class)
Gordon, Milton (Underclassman)
GRAHAM, LEAH AMERICA (June Class)
GRAHAM, MARJORIE MAY (June Class)
GRAM (spelled Gramm elsewshere), HARVEY BEECHER (June Class)
GRAVES, MARY ELIZABETH (June Class)
Gray, Marceline (Underclassman)
GREEN, AGNES MARSHALL (February Class)
GREEN, MARDEN (June Class)
GREEN, MARY FARQUHAR (June Class)
GREEN, WINSHIP IDDINGS (June Class)
GREENBAUM, DOROTHY (June Class)
GREENWELL, DOROTHY ELIZABETH (June Class)
GREGG, HELEN ELY (June Class)
GREY, VERNON EDWARD (June Class)
Griggs, Martha (Faculty/Drawing)
GRIGSBY, THELMA LANE (June Class)
Grissinger, John (Underclassman)
Grosvenor, Edith (Faculty/Physical Training)
GUILFORD, MARY DOROTHY (February Class)

HAINES, ALICE IOLA (June Class)
Hales, Pearce (Advertisement – Steward School)
HAMIKLL, FRANCES VIRGINIA (June Class)
HANFORD, CATHARINE HELLEN (June Class)
HANGER, ELIZABETH GRANVILLE (June Class)
HANNAN, RUTH AUBREY (June Class)
HANRAHAN, FRANCIS PAUL (June Class)
HARDESTY, ELIZABETH LEVERING (June Class)
HARDING, OLGA BURKE (February Class)
Harned, E. O. (Faculty/Business)
Harper, Guy (Underclassman)
HARRIS, GRACE (February Class)
HARRIS, ROBERT FREDERICK (June Class)
Harrison, Dey (Underclassman; listed elsewhere as Harrison Dey)
Hart, Louise G. (Faculty/Business)
Hartshorn, Robert (Underclassman)
Hastings, Lawrence (Underclassman; Radio Club)
Hawkins, H. C. (Mrs.) (Faculty/Mathematics)
Haycock, Bernadine (Underclassman)
HAYES, EDWARD ELMER (June Class)
HAYES, JACK, JR. (June Class)
HEATON, FORREST FRANKLIN (June Class)
Hecox, Clarence (Faculty/Manual Training)
Hedrick, Dr. W. A. (Faculty/Head, Physics Dept)
Heffner, Cordelia (Underclassman)
Heiberger, F. J. (Advertisement – Uniforms & Equipment)
HEIDER, MINNIE CATHERINE (February Class)
HEIGES, MELVILLE LYNWOOD (June Class)
HEIM, AUGUSTA CATHERINE (June Class)
HEIZER, MARION ESTELLE (June Class)
HELLMICH, KATHERYNE BARRON (June Class)
Hemington, Lucretia (Faculty/History)
HENKEL, EDWARD AUGUST (June Class)
HEYSER, ALTON SCHULZE (June Class)
Higbee, Harold (Underclassman)
HIGGINS, DOROTHY AGNES (June Class)
HIMES, LOIS FLOY (June Class)
HIRSCH, WINIFRED (June Class)
HOBBS, HAVILAND (June Class)
HODGES, FLORENCE GELSTON (June Class)
HODGES, HELEN LAPORTE (June Class)
HOFFMAN, CHARLES AUGUST PENFIELD (June Class)
HOFFMAN, GEORGE MATTHIAS (June Class)
HOLDEN, RAYMOND THOMAS (June Class)
HOLM, ELIZABETH WILHELM (February Class)
Holm, Robert (Underclassman)
HOLMES, GEORGE KIRBY (June Class)
HOLT, FRANCES CATHERINE (February Class)
Hoover, Halstead P. (Faculty/Music)
HOOVER, LOIS ELIZABETH (June Class)
Hopkins, B. A. (Advertisement – Sewing Machines)
HOPKINS, WILLIAM WALTON (June Class)
HORD, THELMA YVONNE (June Class)
HOSTETLER, IMOGEN HENRIETTA (June Class)
HOWARD, HAROLD BLOOMFIELD (June Class)
HOWARD, RUTH MORRISON (June Class)
HOWENSTEIN, MCADOO ROWLAND (June Class)
HUDSPETH, CLAUDE BENTON (June Class)
HUETTNER, LOUISE CATHERINE (February Class)
HUFFMAN, JOHN RANDOLPH (June Class)
HUGHES, EDITH SARA (June Class)
HUGIN, IRMA ROSE (June Class)
HUMPHREY, ELIZABETH LOUISE (June Class)
HUNT, ALICE CARY (February Class)
HUNT, MARGARET (June Class)
Hunter, Charles (Underclassman)
HUNTER, WILLIAM HAMILTON (June Class)
Huntzberger, I. W. (Faculty/Mathematics)
HURLEY, RICHARD SIRMAN (June Class)
Hutchins, Lola M. (Mrs.) (Faculty/English)
HUTCHISON, FLORENCE BELLE (June Class)
HUTCHISON, LEE ROY (June Class)
Hyser, Alton (Undergraduate)

IGLEHART, DONALD HUNT (June Class)
ILSLEY, PRISCILLA HUBBARD (June Class)
ISELL, DORIS WINIFRED (June Class)
ISEMAN, GLADYS MARGUERITE (February Class)

JACK, WILLIAM ALEXANDER (June Class)
JACKSON, JEAN VAN LOAN (June Class)
Jackson, T. Lamar (Advertisement – Winton Six)
JAEN, JUAN LAURENA (February Class)
JARVIS, EVELYN RUTH (June Class)
Jeffries, James (Underclassman)
JENNINGS, EDITH (February Class)
Jensen, Emma A. (Faculty/Business)
JERMANE, WILLIAM CLIFTON (June Class)
Johnson, Albert (Underclassman)
Johnson, Helen (Underclassman)
JOHNSON, HOWARD RAVENSCRAFT (June Class)
JOHNSON, JULIA CATHARINE (June Class)
JOHNSON, MARY ELIZABETH (June Class)
JOHNSON, NORMA RULLELL (June Class)
JOHNSON, SALLIE LUCILLE (June Class)
Johnston, Richard (Underclassman)
JOHNSTONE, MARGARET (June Class)
Jones, George J. (Faculty/Head, History Dept)
Joyce, Maurice (Advertisement – Photo-Engraving)

KALLMAN, BETTY (June Class)
KAPLAN, LEAH (June Class)
Kellerman, G. H. (Mrs.) (Faculty/Mathematics)
KELLEY, HELEN SPLAIN (June Class)
KELLOGG, HELEN (June Class)
KENDRICK, JEAN COOPER (June Class)
KENNEDY, LUCILE (June Class)
KENNEDY, MARJORIE ALICE (June Class)
KENNEDY, MARY HANFORD (June Class)
Kern, Jeanette (Mrs.) (Faculty/English)
KERN, KATHERINE WILHELMINE (June Class)
KERN, WILLIS FREDERICK (June Class)
KESSELRING, ALICE SUE (February Class)
KESTLER, MABEL FRANCES (June Class)
KEYSER, CHARLES FRANK (June Class)
KEYSER, FRANCES RIXEY (February Class)
KEYSER, JANICE (June Class)
KIEFER, HELEN LOUISE (June Class)
Kiel, Henry (Underclassman)
KILPATRICK, EDNA FICK (June Class)
Kilton, Louise (Underclassman)
Kimball, Harriet (Underclassman)
KIMBALL, MARGARET (June Class)
KIMBALL, RUTH FURMAGE (June Class)
Kimbel, Dorothy (Underclassman)
Kimble, S. T. (Faculty/Mathematics)
KIMBERLY, ARTHUR EVARTS (June Class; spelled elsewhere KIMBELEY)
KINNEY, OLIVE CHRISTINE (June Class)
Kirk, Page (Faculty/Manual Training)
KIRKMAN, HUGH BURKHEAD (June Class)
KLAWANS, HELENE (February Class)
KLINE, FRED GILKISON (June Class)
KOHNER, KATHARINE (June Class)
KORMAN, MILTON DANIEL (June Class)
KRICK, JEROME (June Class)
KRUPP, WILLIAM GEORGE (February Class)
KUNDAHL, ROSE EVELYN (February Class)
KUSHNER, DAVID HOWARD (June Class)
Kwai (see Yung Kwai)
KYNER, SUSANNA PARKER (June Class)
LACY, KATHERINE FLETCHER (June Class)
LAIZURE, MARY ELIZABETH (June Class)
LaPelle, Rolland (Underclassman; Radio Club)
LARSEN, DOROTHY JANE (June Class)
Lasier, Harriet (Faculty/Business)
Latham, Rhydon (Underclassman)
Latimer, Dorothy (Underclassman)
LeCompte, Emmett (Underclassman)
LEMON, MARY LOUISE (June Class)
LENMAN, ELIZABETH LOUISE (June Class)
LENOVITZ, HENRY JOHN (June Class)
LEVINSON, JOSEPH (June Class)
Levy, Yvonne (Underclassman)
Lewis, Bessie M. (Mrs.) (Faculty/Girls’ Welfare)
LICHTMAN, SAMUEL (June Class)
LILES, MARY VIRGINIA (June Class)
LINDSAY, MELVILLE CLAFLIN (June Class)
LIVINGSTON, ALMIRA (June Class)
LLOYD, ANNABELLE DIANTHA (June Class)
LOCRAFT, THOMAS HALL (June Class)
Loeb, Leo (Underclassman)
LOMAN, WILLIAM MOORE (February Class)
LONG, EDITH ELMA (February Class)
LONG, PAULINE YATES (June Class)
LOO, SU SHENG FRANCIS (June Class)
Lowe, Edith (Faculty/English, History)
LUBER, HAROLD EDGAR (June Class)
LUBOMIRSKI, HENRY (June Class)
LUDWIG, LAURA EMILY (June Class)
LUEBBERMANN, HENRI ANTHONY (June Class)
LUPTON, HELEN AUGUSTA (February Class)
LUTTRELL, META MARGARET (June Class)
Lutz, Herbert (Underclassman)
Lyman, Albert (Underclassman)
Lynch, Sarah P. (Faculty/English)

McAULIFFE, ELEANOR PATRICIA (June Class)
McBROOM, WALTER SCOTT (June Class)
McCATHRAN, MARIE ELIZABETH (June Class)
McColm, Anne (Faculty/English)
McCORMACK, JOSEFA DE LA PAZ (June Class)
McCORMICK, ISABELLA HOWARD (June Class)
McCRARY, LYMAN SHEPARD (June Class)
McDERMOTT, NELL DASHIELL (February Class)
McDill, Alexander (Underclassman)
McDILL, JOHN HARCOURT (June Class)
McDonald, John (Underclassman)
McDONNELL, JOHN JOSEPH (June Class)
McELROY, AGNES ALCESTA (June Class)
McFADDEN, LESLIE BENJAMIN (June Class)
McGANN, JOSEPH HENRY (June Class)
McGREW, RUBY CONSTANCE (June Class)
McGUIRE, ERSKINE EDMONDSON (June Class)
McInerney, Michael (Underclassman)
McNelly, Hester E. (Faculty/History, Business)
McQueen, H. L. & J. B. (Advertisement – Printing)
Malloy, Lucile (Underclassman)
MALONE, REGINA (June Class; Class Poet)
Mangan, Perrin (Underclassman)
MANKIN, WILSON DOUGLAS (June Class)
Mann, Laura E. (Librarian)
Manney, Altje (Underclassman)
MANSON, RUTH VIRGIN (June Class)
MANVILLE, HELEN EVANS (June Class)
Marks, Helen (Underclassman)
MARSHALL, JAMES TRIMBLE (February Class)
Marshall, Janet L. (Mrs.) (Office Staff, Clerical Force)
MARSHALL, MILDRED LILLIAN (June Class)
MARSHMAN, ESTHER WEAVER (June Class)
MARSTON, CLAUDE HAMILL (June Class)
MARTIN, JESSIE FRANCES (February Class)
Martin, Mary (Underclassman; Radio Club)
MASSEY SOPHIE (February Class)
Maurer, Robert A. (Principal)
May, Leonard (Underclassman)
MEADE, SPENCER VINCENT (June Class)
MEIGS, CARROLL MAREAN (February Class)
Melton, Edward (Underclassman)
MELTON, ROSALIE DALTZ (June Class)
MERRILL, HARWOOD FERRY (June Class)
MERRILL, KATHERINE DOROTHY (June Class)
Merrill, Mary D. (Mrs.) (Faculty/Business)
Merrill, Mildred H. (Faculty/Manual Training)
Metzler, Cuvier A. (Faculty/Physical Training)
Michael, Elizabeth (Underclassman)
MICHELET, KARL (June Class)
Miladofsky, Emily (Faculty/Business)
MILANS, ALBERT JOSEPH (June Class)
Miller, Alvin W. (Asst Principal)
Miller, Merrill (Underclassman)
MILLER, RUDOLPH NEY (June Class)
Milwit, Herbert (Underclassman)
MINNICK, DOROTHY ELIZABETH (February Class)
MITCHELL, DOROTHY ELLIOTT (June Class)
MOHLER, MIRIAM CLARKE (June Class)
MOLINEU, HERBERT WILLIAM (June Class)
Monahan, Esther (Underclassman)
MONCK, GILBERT ARCHIBALD (June Class)
MONTGOMERY, WILLIAM HERBERT (June Class)
Moody, Ada C. (Faculty/Physical Training)
Mooney, John (Underclassman)
MOORE, MORROW HARRIS (June Class)
Moran, Allen (Underclassman)
MORGAN, CORINNE ELIZABETH (June Class)
Morgan, Dixon (Underclassman)
Morgan, M. Ella (Faculty/English)
Morgan, Virginia (Underclassman)
Morrison, E. (Advertisement – Paper, Stationery)
MOTHERSHEAD, MARJORIE WINIFRED (June Class)
MUIR, JOSEPH JOHNSTONE (June Class)
MULLIKEN, MILDRED PRICE (June Class)
MURPHY, HELEN LOUISE (June Class)
Murray, Florence J. (Faculty/English)
MURRAY, JANET HELEN (June Class)
MURRAY, NINA EVELYN (June Class)
MUSHER, SIDNEY (June Class)
MUSSON, HELEN (June Class)
Muth, George F. (Advertisement – Artist Supplies; Air Brushes)
MYERS, ELIZABETH HOLMAN (February Class)

Naiman, J. M. (Advertisement – Washington Photo Studio)
Naiman, J. M. (Advertisement – The Metropolitan Photo Company)
NEVIUS, LOUISE FULLER (June Class)
NEWMAN, JAMES WILLIAMS (June Class)
NEWMAN, JOHN FRANCIS (June Class)
Newman, Marguerite (Underclassman; spelled elsewhere as Newnam)
NEWMAN, RAMONA JANE (February Class)
NEY, JOSEPHINE (February Class)
NICKLAS, EDWARD WILSON (February Class)
Noyes, Edmund S. (Faculty/History)
Noyes, Edmund (Underclassman)

OBOLD, FRANCIS XAVIER (June Class)
OCKERSHAUSEN, CARLA HENRIETTA (June Class)
O’Donnell (Advertisement – Drug Store)
Oliel, Evangeline Ben (Faculty/French)
ONTRICH, PAUL HENRY (February Class)
Oppenheimer, J. (Advertisement – Beef, Mutton, Lamb, Veal Dealer)
OREM, JOHN MANLY (February Class)
Orr, Clem Irwin (Miss) (Faculty/English)
OWENS, IRENE MILDRED (June Class)
OWINGS, CHARLES WELLS (June Class)
Oudin, Melle G. (Faculty/French)

Pace, Lillian (Faculty/Physics)
PAGE, DAISY ISABELLE (June Class)
PAINTER, KATHRYN MARGUERITE (June Class)
PARAVANO, CATHERINE MARGUERITE (June Class)
PARKE, LEE WOOD (June Class)
Parks, Emily (Underclassman)
Parrot, Alexandra (Faculty/French)
Parry, Edmund (Undergraduate)
Parsons, John (Underclassman)
PASTERNAK, SAMUEL (June Class)
PATTERSON, ANNA LEDWARD (June Class)
PATTISON, NELLIE VIRGINIA (June Class)
Paul, Edith C. (Mrs.) (Faculty/Biology)
Paul, Marjorie (Faculty/English)
Pearson, L. V. (Advertisement – Florist)
PEARSON, WANDA GLADYS (June Class)
Pelzman, Tolbert M. (Underclassman)
Perkins, Virginia (Underclassman)
PHILLIPS, ELIZABETH (June Class)
PHILLIPS, LAWRENCE AKERS (June Class)
PHILLIPS, RUSSIE DALE (June Class)
Pidgeon, Charles M. (Advertisement – The Alpha Instrument Company)
Pierce, Jack (Underclassman)
Piguet, Alice (Faculty/French)
PLEDGER, CHARLES EDWARD, JR. (June Class)
Plitt, George (Advertisement – Decorating, Upholstery)
Power, Gertrude (Underclassman)
Pressler Brothers (Advertisement – Exclusive Men’s Wear)
PRICE, HELEN BRAITHWAITE (June Class)
PRUETT (spelled elsewhere PRUITT), GEORGE RAYMOND (June Class)
PUTNAM, NELMA (June Class)

Ranck, Alice (Underclassman)
RANDOLPH, FRANCES VALLIQUETTE (June Class)
Rathbun, S. H. (Faculty/Manual Training)
Rauber, Louis (Underclassman)
Ray, C. M. (Faculty/Business)
REA, BETTY VIRGINIA (June Class)
RECTOR, JACQULIN DE WITT (February Class)
RECTOR, JANET AILEEN (June Class)
REED, LEONORA CECILIA (February Class)
REICHARD, EVELYN MAE (June Class)
REICHGUT, ESTHER (June Class)
Reid, Bayart (Advertisement – Photographer)
RICHARDSON, LOUISE (June Class)
RICHARDSON, MARGARET (June Class)
RICKER, EVA ELIZABETH (June Class)
RIFE, EDNA IRENE (June Class)
RIGGLES, MARJORIE ELISE (June Class)
RIPPEY, OWEN TAYLOR (February Class)
RIVIERE, ELIZABETH RUTH (June Class)
ROBBINS, FRED EVANS (June Class)
Robbins, Mary L. (Faculty/Latin)
ROBEY, CHARLES BOYD (February Class)
Robinette, Rosalie A. (Faculty/History)
ROBINSON, WILLIAM LOUIS (June Class)
Rodgers, Bertha (Faculty/English)
Romero, Bertha G. (Mrs.) (Faculty/Spanish)
Ronsaville, Virginia (Underclassman)
ROONEY, CATHERINE MARIE (June Class)
ROSENBERG, RUTH (June Class)
Rosendorf, William (Advertisement – Furrier)
Ross, George A. (Faculty/Mathematics)
Ross, Harriet (Underclassman)
Rudolph, Robert (Underclassman)
RULIEN, EDRIS MAE (June Class)
RUTKOSKI, IGNATIUS (June Class)
RYON (spelled elsewhere RYAN), WILLIAM ALBERT (June Class)

Sabine, Lillian K. (Faculty/English)
SAIDMAN, BERTHA (February Class)
Samson, Rene Jean-Marie (Faculty/Head, Language Dept)
Sanders, Elsie (Faculty/Physical Training)
SANFORD, HERBERT CRAIG (June Class)
SANFORD, SARAH FRANCES (February Class)
Satterfield, William (Underclassman)
SAUNDERS, ETHEL LOUISE (June Class)
Sawyer, Dorothy (Underclassman)
SCHARF, PRISCILLA ALDEN (June Class)
SCHATZ, HELEN MARIE (June Class)
Schertz, Hazel C. (Mrs.) (Faculty/Manual Training)
SCHLOSSER, ALMA MAY (June Class)
SCHMUCKER, CATHERINE VIRGINIA (June Class)
Schreiner, Louis (Underclassman)
Schuh, Florence H. (Faculty/Manual Training)
SCHULZE, RICHARD PAUL (June Class)
SCHWINN, GEORGE HAMILTON (February Class)
SCHWINN, GORDON GADDESS (February Class)
Scott, Nancy (Underclassman)
SCRIVENER, KATHERINE FABER (June Class)
SELLERS, KATHLEEN (June Class)
Shackelford, Laura D. (Faculty/Physiography)
SHANTZ, BENJAMIN SOPER (June Class)
SHAW GENEVIEVE TERESA (June Class)
Sherman, Dorothea (Faculty/English)
SHEPPARD, FRANCES RUTHERFORD (June Class)
SHERBY, ESTHER PEARL (June Class)
Shewmaker, Sibyl (Underclassman)
SHIPLEY, WALTON EARL (June Class)
SHIPMAN, GEORGE BERNARD (February Class)
Shoemaker, Katherine (Underclassman)
Shore, Dorothy (Underclassman)
SHORTER, SUE (June Class)
SICKLER, DONALD REGINALD (June Class)
Siebert, Marie H. (Faculty/Spanish)
SILVERMAN, TESSIE (June Class)
Simons, Sarah E. (Faculty/Head, English Dept)
SKINNER, INEZ MARGUERITE (June Class)
Sleman, Emily F. (Faculty/English)
Smith, Alida (Faculty/Latin)
Smith, Allen (Underclassman)
SMITH, ERNEST LOUIS (June Class)
SMITH, GARDNER TOOMBS (June Class)
SMITH, GEORGE CARROLL (June Class)
SMITH, HELEN IRENE (June Class)
SMITH, LYNE STARLING (June Class)
SMITH, MARGARET LUDLOW (June Class)
SMITH, PAUL EMERSON (June Class)
Smith, Timothy (Underclassman)
Smith, W. A. (Faculty/Chemistry)
SMOOT, HENRY KENNETH (June Class)
SNELLING, ELSIE CHARLOTTE (June Class)
SOKOLOV, NELSON (June Class)
Sommerville, (Somerville?) Margaret (Underclassman)
Souther, Mary (Underclassman)
Spanhoofd, Arnold W. (Faculty/French, German)
SPEIDEN, ALICE PRENTISS (June Class)
SPEIDEN, JEANETTE (June Class)
SPITZER, RONALD (June Class)
SQUIRES, FRANCES HELEN (June Class)
STABLER, RUTH PLEASANTS (June Class)
STAFFORD, VERA LEA (June Class)
Stansfield, Joseph (Underclassman)
STARR, ROBERT CAMPBELL (June Class)
STEED, HUBERT LEE (June Class)
Steele, Marjorie H. (Mrs.) (Faculty/Business)
Stein, Francis (Underclassman)
STEPHAN, ALBERT EDGAR (June Class)
Stephan, D. E. (Advertisement – Stoneleigh Court Apartments)
Stephens, Sara E. (Office Staff, Clerical Force)
STEVENS, HELEN RYAN (June Class)
Steward, Frank C. (Advertisement – Steward School)
STEWART, JAMES ELLIOTT (June Class)
STEWART, JAMES WILLIAM (June Class)
STINE, PAULING ELECTA (June Class)
Stokes, Helen (Underclassman)
Stolley, Robert (Underclassman)
Stone, Bradford (Underclassman)
STROTHER, EMILY RANDOLPH (June Class)
Studdiford, Walter (Underclassman)
Summy, Katharine (Faculty/Drawing)
SURES, BERTHA (June Class)
SUTER, THURZA ELIZABETH (June Class)
Swinnerton, Jerry (Advertisement – Alpha Instrument Company)

Talbert, Elsie (Underclassman)
TANENBAUM (TANNENBAUM?), LOUIS DAVID (June Class)
TAVAN, DAVID GORDMAN (June Class)
TAYLOR, JOSEPH EVANS (June Class)
TEEPE, ELIZABETH ADA (June Class)
TERRILL, ALICE CILLANN (June Class)
Thomas, John J. (Faculty/Mathematics)
THOMAS, LOUISE THORPE (June Class)
THOMAS, RUTH (February Class)
THOMASSON, MARY FRANCES (June Class)
THOMPSON, HARRY LAWTON (June Class)
Thompson, Lois (Underclassman)
THORNE, ALBERT COOMBS, JR. (June Class)
THORNE, HELEN MARIE (June Class)
THURBER, ROBERT KINGDON (June Class)
THURTELL, LEROY (June Class)
TIGHE, MARIAN CECILIA (June Class)
TINGLEY, EDBERT FULLER (June Class)
Tomlin, Pauline (Underclassman)
TOMPKINS, HELEN BARKER (June Class)
TOPHAM, MARY ANNAND (June Class)
Trappey, A. S. H. (Faculty/Modern Language)
TUFEL, GERTRUDE (June Class)
Tyler, Virginia (Underclassman)
TYRRELL, DANIEL JOHN (June Class)

Ulrich, Susanne C. (Faculty/French)
UMBAUGH, MARGARET GRIMM (June Class)
UNDERWOOD, ARTHUR FRANCIS (June Class)

Vale, Grace (Faculty/Latin)
Vanderlip, Robert (Underclassman)
Veeley, Edna (Asst. Librarian)
VON DEUSEN, WILLIAM ELMER (June Class)
VEITCH, HELEN ROBERTS (June Class)
VON DACHENHAUSEN, FREDERICK (June Class)

WALDMAN, SOPHIA FLORENCE (June Class)
Walford, D. N. (Advertisement – Sporting and Athletic Goods)
WALKER, FRANCES ESTELLE (June Class)
WALKER, GEORGE WESLEY (June Class)
WALKER, HENRY LEE (June Class)
WALLACE, SARAH OLIVE (June Class)
Wallis, William J. (Faculty/Mathematics)
WALSH, JOSEPH NORTON (June Class)
WALSMITH, WILLIAM JOHN (June Class)
WALTER, ETHLENE (June Class)
WARD, RUTH (June Class)
WARMAN, LAWRENCE KIEFFER (June Class)
WASHINGTON, DANIEL BOONE (February Class)
WATKINS, CHARLES OWEN (February Class)
WATKINS, SAMUEL ALBERTUS (February Class)
WATKINS, REGINALD DEYO (February Class)
WATTS, CALDWELL MISHLER (June Class)
Watts, Carvel (Underclassman)
Webb, Louella (Faculty/English)
Weddell, Mary (Faculty/Mathematics)
WEDDERBURN, CAROLYN ADDISON (June Class)
WEIHE, HERMAN DELIUS (June Class)
WEIRICH, MARY VIRGINIA (February Class)
WELSH, DONALD GREER (June Class)
WESSELLS, NEIL (June Class)
WHALEY, MILDRED (June Class)
WHALEY, MILTON STEWART (June Class)
WHELPLEY, LOUISA RICHARDSON (June Class)
WHISNER, ELISABETH FORSYTHE (June Class)
WHITE, ELSIE WALLINGFORD (June Class)
White, Emilie M. (Faculty/Latin)
White, G. Harris (Faculty/Physical Training)
White, Marian (Faculty/Manual Training)
WHITE, MARTIN HARRIS (June Class)
Whitford, Bessie (Faculty/English)
WHITSON, EDMUND STUART (February Class)
WILDMAN, ELISE PAULINE (June Class)
Wiley, Edgel (Underclassman)
Willett, Mabel H. (Mrs.) (Faculty/English)
WILLIAMS, EDITH MARGRETTA (June Class)
Williams, Edwin (Underclassman)
WILLIAMS, JOHN THATCHER, JR. (June Class)
WILLIAMS, LAURENCE LEIGHTON (June Class)
WILLIAMS, MABEL RUTH (June Class)
Williams, Robert (Underclassman)
WILNER, BERNARD (June Class)
Wilner, Joseph A. (Advertisement – Tailor)
Wilson, Elizabeth (Faculty/Mathematics)
WILSON, GEORGE SMITH (June Class)
Wilson, Joseph H. (Faculty/Manual Training)
WILSON, RILEY JOE (June Class)
WILTON, EADWARD (EDWARD?) CRAIG (February Class)
WINKJER, THELMA HALSAN (June Class)
WINSTEAD, WILLIAM GREEN (June Class)
Wimer, Martha E. (Faculty/French)
WOERNER, MARGARET CATHERINE (June Class)
WOLF (spelled WOLFE elsewhere), JOHN MARTIN (June Class)
WOLFF, LYMAN HENRY (June Class)
Wood, Samuel (Faculty/Music)
Wood, W. N. (Faculty/Latin)
WOODARD, PAUL DAVIS (June Class)
Worman, Lawrence (Undergraduate)
Wright, Christina (Faculty/English)
WRIGHT, EDWARD SHELDON (June Class)
WRIGHT, NADIE VIRGINIA (June Class)
Wuttke, Katherine (Underclassman)
WYNKOOP, KATHARINE CORR (February Class)
WYNKOOP, VIRGINIA HELEN (June Class)

YANCEY, MARION (June Class)
YEAGLE, JEAN LYNN (June Class)
YOUNG, DOROTHY OLIVER (June Class)
Young, Ottilie (Faculty/History)
YUNG KWAI, DANA (June Class)

Zimmele, Harriet (Underclassman)
Zlotnick (Advertisement – Furrier)