1911 National University Law School Commencement

Transcriber’s Note: This is a transcription of the 1911 program booklet of the commencement exercises of the Law School of the National University. If you have questions about an entry, please contact the transcriber Susan Salus.

Annuit Coeptis Novus Ordo Seclorum
MDCCCLXX
Washington, DC
Forty-second Annual Commencement
New National Theatre
Sunday Evening, June 4, 1911
Eight-fifteen o'clock

Program
Gen. Geo. B. Davis, Presiding

Overture"Semiramide"Rossini
Caprice"A Frolic of Color"Sudds
March"With Lance and Shield"Von Blon
Invocation - Rev. Williamson Smith, D.D.
Excerps from"The Dollar Princess"Fall
Baccalaureate Sermon - Rev. Wm. Tayloe Snyder, D.D.
Serenade"Lola"Friedemann
Address to Graduates - Representative William Sulzer
Gavotte"The Coquette"Boccalari
Conferring of Degrees - Eugene Carusi, LL.D.
Chancellor of the University
Hungarian Dance No. 6Brahms
Award of Medals:
  • University Gold Medal for best Post-Graduate Examination
  • McArthur Gold Medal for best Senior Examination
  • Eugene Carusi Gold Medal for the best Junior Examination
Caprice"Hearts Message"Santelmann
Characteristic"The Grizzly Bear"Houston
Award of Prizes:
  • The Callaghan & Co. prize for best examination on Corporations.
  • The Edward Thompson prize for the best Thesis.
  • The T. and J. W. Johnson & Co. prize for the best work in Moot Court.
  • The F. H. Thomas Law Book Co. prize for the best Senior Examination on Real Property.
  • The American Law Book Co. prize for the best Senior Examination on Pleading.
  • The Rees, Welch & Co. prize for the best Junior Examination on Blackstone.
  • The Hon. James Schouler prize to the student of the Junior Class for the best Examination on Criminal Law.
  • The Hon. J. Miller Kenyon prize to the student of the Post Graduate Class for the best Examination on Carriers.
Idyl"Evening Breeze"Locey
Benediction - Rev. Williamson Smith, D.D.
March"The Fairest of the FairSousa
Music by the U. S. Marine Band
Lieutenant W. H. Santelmann, Director

JOINT EXECUTIVE COMMITTEE:

J. M. Young
B. A. Ewers
R. R. Molster
J. C. McFarland
H. G. Watts
H. H. Bredekamp
E. W. Hobbs
W. A. Lee
R. G. Rankin
C. F. Kessler
J. M. Kline
J. J. Decker
R. B. Lambert
Wm. Law
F. E. Barrows
W. L. Evans
J. J. Butler
R. E. Horn
G. E. Jacobs
W. J. Goedeke
R. F. Steward
G. F. Hurt
W. F. Davidson
H. A. Totten

RECEPTION COMMITTEE (From Junior Class)

E. R. Pollock, Chairman

E. H. Allen
Paul Armstrong
E. E. Anderson
J. G. Kerlin
J. B. May, Jr.
J. N. Popham, Jr.
F. A. Roman
R. H. Todd
W. G. Strickler
T. G. Wall
Glenn Willett

CLASS OFFICERS, POST GRADUATE CLASS:

J. M. Young, President
W. L. Edmonston, Vice-President
A. S. Brown, Recording Secretary
D. Neumann, Corresponding Secretary
C. R. Ahalt, Treasurer
L. D. Mahan, Sergeant at Arms

SENIOR CLASS:

R. B. Lambert, President
T. G. Mallalieu, Vice-President
J. Stein, Treasurer
A. L. Grindley, Secretary
R. I. Miller, Sergeant at Arms

JUNIOR CLASS:

Glenn Willett, President
C. H. Keel, Vice-President
H. B. Moses, Secretary
P. Armstrong, Treasurer

SENIOR CLASS, 1910-1911, RECEIVING THE DEGREE OF BACHELOR OF LAWS:

Antongiorgi, Rafael Lopez, Porto Rico
Barrows, Frank Elisha, Maine
Beyer, Charles C., Kansas
Bickner, George N., Illinois
Boughton, Solon James, Ohio
Burgess, Newton Albert, Alabama
Butler, John Jarvis, South Dakota
Caukin, Jason Bradford, Michigan
Chance, Reuben Robinson, New Jersey
Charity, Elbert, Kansas
Collazo, Roman Diaz, Porto Rico
Darr, Harry Torrence, Kansas
Davidson, William F., North Carolina
Dennison, George G., Delaware
Evans, Edwin Stuart, Wyoming
Evans, William Lewis, New York
Firmin, John Clingan, Connecticut
Flora, Charles W., Kansas
Galbraith, Ernest Wilson, New York
Goedeke, Walter J., Maryland
Goodman, Henry David, New York
Gorham, Albert Elliot, Florida
Gould, Harry Lewis, District of Columbia
Gove, Chase Carpenter, Nebraska
Grindley, Ambrose Lewis, Louisiana
Guy, Frederick, Massachusetts
Hanes, Noland Rosser, Virginia
Harman, John Alexander, Virginia
Havens, Harry A., New York
Hawes, Francis Lynden, New York
Haynes, Delos Garriott, Massachusetts
Hickman, Geo. P., District of Columbia
Hidalgo-Rizal, Alfredo, Philippine Islands
Hisle, Clinton M., Maryland
Hoffman, Daniel O. N., Wisconsin
Horn, Raymond Edwin, District of Columbia
Hoyt, Charles Hamilton, District of Columbia
Hunt, John Stuart, Texas
Hurt, Guy F., Maryland
Hutchinson, Ernest P., District of Columbia
Jacobs, George E., District of Columbia
Jenson, Parley Peter, Utah
Jones, Erwin V., Delaware
Kent, Jr., Robert Craig, Virginia
Kimball, Ralph Horace, Massachusetts
Laleger, George H., District of Columbia
Lambert, R. B., Missouri
Law, William, Maryland
Lillard, John F., Maryland
Linn, Henry Arthur, Virginia
Logan, Ellis, Illinois
McCathran, Irving Leroy, District of Columbia
McClelland, Harold, Ohio
McCullough, M. Allen, Massachusetts
Mallalieu, Thomas Gottwald, Nebraska
Matheson, Guy E., Michigan
May, James, Kentucky
Mendenhall, Clarence Boyer, Pennsylvania
Miller, Robert I., District of Columbia
Myers, Walter Ellis, Maryland
O'Donnell, Roger, New York
Orr, Herbert R., Indiana
Owens, Robert Lloyd Wells, District of Columbia
Perry, Samuel Selden, Rhode Island
Phillips, Howard Watson, District of Columbia
Pratt, Willard Roger, Illinois
Reavis, Andrew Bryant, Tennessee
Requena Y Legarreta, Pedro, Mexico
Roberts, David Robert, Utah
Samson, Roy Orville, Illinois
Seiler, Justin Frank, Ohio
Shaull, William Sidenor, West Virginia
Shields, George Robert, Tennessee
Smith, Ephraim J., Vermont
Smith, James Granvil, Kentucky
Smith, Raymond Westhorpe, New York
Springer, Donald, District of Columbia
Stein, Joseph, District of Columbia
Steward, Roy Franklin, Illinois
Surguy, Henry, Ohio
Taylor, Eugene Clarence, Virginia
Tedrow, Robert T., Kentucky
Totten, Harry Alyea, District of Columbia
Warfield, Robert LeRoy, Maryland
Weekley, William D., Ohio
Whitacre, Ira Christy, Maryland
White, Union B., Indiana
Whiteford, Roger Joseph, Maryland
Wilson, Scott C., Virginia

POST-GRADUATE CLASS, 1910-1911, RECEIVING THE DEGREE OF MASTER OF LAWS

Ahalt, Clarence R., Maryland
Bredekamp, Herman Henry, Florida
Brown, Albert Sidney, Indiana
Brown, Claude B., District of Columbia
Daly, Edwin Earl, District of Columbia
Decker, Arthur J., District of Columbia
Denham, Henry Harlan, Kentucky
Edmonston, William Laurence, District of Columbia
Ellis, Ray Wallis, South Dakota
Ewers, Bradley Adams, Virginia
Fenton, Albert Phillips, Vermont
Freilicoff, Morris, District of Columbia
Gustafson, Robert K., Illinois
Hobbs, Ewart William, Illinois
Jones, George Franz, South Dakota
Kessler, Charles F., Ohio
Kimball, Ralph Horace, Massachusetts
Kline, John Myles, Mississippi
Lee, William A., District of Columbia
Lingamfelter, Newton Small, West Virginia
McFarland, J. Clemson, Oklahoma
McMaster, John Laurence, Delaware
Madison, Andrew Burt, Illinois
Mahan, Leonard Daniel, New Mexico
Mattison, Samuel Swayze, New Jersey
Molster, Ralph R., Ohio
Neumann, David, District of Columbia
Owens, Arthur Percy, Maryland
Perkins, Constantine Marrast, Georgia
Quinn, Seabury Grandin, Michigan
Rankin, Russell Goodrich, New York
Rodgers, Frank B., District of Columbia
Royce, George Morgan, District of Columbia
Shepard, Edward W., District of Columbia
Shepard, Ralph A., District of Columbia
Smith, Eustace Dumont, Kansas
Strohecker, Jr., Thomas Hamlin, Virginia
Stump, W. G. Harrison, District of Columbia
Watts, Harold Griffith, District of Columbia
Whiting, Julian Wythe, Maryland
Yaselli, Emilio, District of Columbia
Young, Joseph Merton, New York